این روزها علم و تکنولوژی با ورود به هر زمینه انقلاب بزرگی را در آن ایجاد کرده است و دندانپزشکی نیز در این زمینه استثنا نیست. هرچه پیش می رویم تجهیزات پیشرفته تری در این زمینه تولید و عرضه می شود که به سرعت و دقت در کار دندانپزشکان می افزاید. دستگاه های CAD/CAM یکی از پرکاربرد ترین دستگاه های حال حاضر در دندانپزشکی است که توانسته است در زمینه های مختلف پیشرفت زیادی را بوجود آورد. در این مقاله، یکی از مدرن ترین آنها Sirona (CEREC) و امکانات بسیار بالای آن، بررسی خواهد شد.

 

راه حلهاي CEREC براي درمان -  انجام كارهاي دندانپزشكي در يك جلسه

CEREC ، يك سيستم CAD/CAM منحصر به فرد براي طراحي و ساخت پايه ترميمي (روكش) تمام سراميك براي بيمار در يك جلسه است. با اين سيستم شما به سرعت و با ايمني بالا مي توانيد به نتيجه دلخواه خود برسيد و كه همان ترميم های زيباي دندانهای خود را انجام دهید. يكي ديگر از اهداف مهم ارزش آفرینی در کار روزمره است که با حفظ زمان و دقت بالا تأمین می شود. امروزه می توان بریچهای بلند هم با این سیستم ساخت.

 

سایر مزایا :

پراستفاده ترين سيستم CAD/CAM دندانپزشكي در جهان

حدود 30 سال تجربه موفق و مستمر

بيش از 28 ميليون ترميم و روكش

بيش از 250 مقاله پژوهشی و مستندسازي امنيت باليني (پشتوانه علمی)

درصد عمر بلندمدت 95%

 

inLab ، هنر فناوري نوآورانه دندانپزشكي

فناوري نوآورانه inLab محصول Sirona به دندانپزشک كمك مي كند تا از مهارتهاي خود حداكثر استفاده را ببرد. در این سیستم یا حفظ يك پارچگي قابل انعطاف، ازطريق استفاده مبتني بر نيازمنديهای از سخت افزاری ، نرم افزای و واسطه های دیجیتالی به كمك نرم افزارهاي پيشرفته و مواد درجه يك به همراه تخصص فني دندانپزشک : درمان متفاوتی و با دقت بالا انجام شود.

 

ايمپلنتولوژي يكپارچه با CEREC ، ايمپلنتهاي ايمن تر با CEREC

عكسبرداري ديجيتال CEREC و طراحي به كمك كامپيوتر را با امنيت تشخيصي سيستمهاي راديولوژي سه بعدي Sirona تركيب كنيد تا ايمپلنتولوژي يكپارچه واقعي داشته باشيد. اكنون مي توان برنامه ريزي جراحي و ساخت اندام مصنوعي را به طور همزمان انجام داد و بعد، اين برنامه را با استفاده از يك راهنماي جراحي پياده سازي نمود. اين براي كساني كه مي خواهند ايمپلنت بيشتري را در آينده اجرا كنند و آنهايي كه مي خواهند براي اولين بار ايمپلنت درماني انجام دهند، ايده آل است. شما با تعداد جلسات درماني كمتر، در وقت و هزينه صرفه جويي مي كنيد و با يك جريان كاري بهبوديافته، بهره وري بسيار زيادتري خواهيد داشت.

 

ساخت زيبا

ارتباط بين عاج رنگي و ناحيه شفاف نوك دندانها در منطقه دندانهاي پيشين، يك عامل محدود كننده براي استفاده از سيستمهاي CAD/CAM بوده است. ولي بلوک های CEREC C In و مجموعه الگوريتمهاي نرم افزاري براي اين قالبها (بلاكها) اين مساله را تغيير داده است.

 

بلوک های CEREC

اين بلاكها (قالب اوليه) از يك هسته داخلي از جنس عاج دندان با يك لايه شفاف از مينا مي باشند. اين هسته هاي عاج براساس شكل عاج دندان طبيعي مدل سازي شده اند. شكل بيروني دندان توسط داده هاي بيوژنريك در نرم افزار تعيين مي شود. الگويتم موجود در نرم افزار به قرارگيري صحيح روكش در بلاك كمك مي كند تا رنگ دقيق انتخاب شده توسط كاربر براي دندان به دست آيد و از نظر زيبايي مشكلي نداشته باشد.

 

سراميك فلدسپات براي ساخت روكشهاي زيباي در مطب/لابراتوار

بلوک هایCERECو CEREC PC از يك ماده سراميكي فلدسپات خوش فرم تشكيل شده اند كه داراي سازگاري زيستي مي باشد و ازنظر رنگ، قدرت و مقاومت دربرابر سايش به دندان طبيعي شباهت دارد. به لطف ساختار بسيار خوب و فرايند پيشرفته ساخت، روكشهايي كه از اين مواد ساخته مي شوند را مي توان بلافاصله بعد از تراش و پوليش در محل دندان نصب كرد.

 

بلوک هایCEREC

خصوصيات مشابه ميناي دندان براي ترميم  inlay (داخل دندان) ، onlay (روي دندان)، روكش و تاج به اندازه آناتومي بلوک هایCEREC ، مطابقت رنگ با دندانهاي مجاور را تضمين مي كنند و درصد ماندگاري آن 90% بعد از 10 سال مي باشد.

 

مزايا :

خصوصيات سايشي مشابه ميناي دندان

شفافيت و همرنگي با محيط اطراف

خصوصيات بسيار خوب درزمينه پوليش

موجود در دامنه وسيعي از رنگها

 

بلوک های CEREC PC

چند رنگي  براي تاج پيشين و پسين با ظاهر طبيعي

بلوک های CEREC PC از سه لايه تشكيل شده است كه هر يك داراي اشباع رنگ (كروما) متفاوتي است و اين امر، امكان سازگاري و وفق يافتن ترميم و روكش ازنظر شفافيت و قدرت را فراهم مي كند.

 

مزايا:

لايه بندي طبيعي مينا ، عاج ، گردنه

بلاكها را مي توان در پيش نمايش تراش نرم افزار به صورت مجازي تراز كرد.

جايگزين خوبي براي تاجهاي با رويه سراميك

مناسب براي طراحي چند لايه (بلوک های  CEREC 40 PC)

 

بلوک های CEREC Shade Guide

كليد مطابقت قابل اطمينان با درجه رنگ

سيستم درجه رنگ  Sirona CEREC به شما كمك مي كند تا به مطابقت كامل با رنگ مورد نظر برسيد. اين سيستم، سادگي سيستم VITA و تنوع سيستم 3D Master را با يكديگر ادغام كرده است. بلوک هایCEREC در اندازه هاي استاندارد 8، 10، 12 و 14 و با سه رنگ موجودند : شفاف (T) ، متوسط (M) و مات (O). به علاوه، بلوک های CEREC چند رنگي در اندازه هاي 12، 14 و 14/14 و درجه رنگهاي S2-PC ، S3-PC و S4-PC موجودند.

 

نتیجه گیری:

در نتیجه گیری کلی این مقاله به پزشکان توصیه می شود تا با استفاده از این تکنولوژی بر دقت ، کیفیت ، سرعت کار و مهم تر از همه رضایت مشتریان خود بیافزایید و بیماران می توانند از مزایای مختلف یک درمان کاملا جدید بهره گیرند.